Žáci ZŠ Vyhlídka navštívili Wieliczku a Krakow

Žáci ZŠ Vyhlídka navštívili Wieliczku a Krakow

V úterý 7. května se skupina žáků 2. stupně naší školy zúčastnila poznávacího zájezdu do Polska. Cílem naší cesty byly solné doly ve Wieliczce a středověká část města Krakowa. Solné doly jsme navštívili krátce před devátou a bylo to příjemné, protože v dolech se pohybuje teplota celoročně kolem 14-15 oC. Prohlídka dolů trvala přes dvě hodiny a skutečně se bylo na co dívat. Sestoupili jsme tři patra pod zemí a nebýt našich průvodců, jistě bychom se ve spleti hornických chodeb zamotali a ztratili. Poláci jsou křesťanský národ, není proto divu, že se v dolech na mnoha místech ukrývaly sošky a obrázky svatých. Nejkrásnějším místem byla překrásná kaple Sv. Kingy, nádherně zdobená reliéfními obrazy, včetně vyobrazení Leonardovy Poslední večeře a honosnými lustry ze solných křišťálů. Vyposlechli jsme mnoho pověstí o založení dolů a jejich významu od středověku až do současnost. Mnozí z nás si z dolů odnesli něco na památku, odvážlivci ochutnali vodu ze slaného pramínku a na zemský povrch jsme se vrátili nadýchaní slaného vzduchu.

Odpoledne jsme strávili v historickém centru Krakowa.  Je druhé největší město v Polsku, má téměř 800 000 obyvatel a protéká jím řeka Wisla již v úctyhodné šířce. Název města vychází z pověsti o knížeti, který osvobodil město od hrozivého draka. Drak je krakovským symbolem a častým upomínkovým předmětem pro turisty. Jeho sochu pod Wawelem jsme si prohlédli zblízka. Z návrší hradu jsme zamířili do centra, na Rynek Glowny, navštívili  Sukienice a Mariánskou Baziliku kostela Sv.Vojtěcha.

Po celodenním putování, obohaceni o nové zážitky, vědomosti z chemie a dějepisu jsme se vydali směrem k domovu.

Mgr. Jana Adámková

Komentáře jsou vypnuty.