Advent ve školní družině

Čas chystání, příprav a hlavně těšení se na Vánoce.  V odděleních se dělo tolik předvánočních aktivit, které v minulém roce nemohly být naplněny.

            S dětmi ve školní družině si celý rok připomínáme zvyky a tradice našich předků, ale ty vánoční jsou nejkrásnějšími v roce.

            Už na Sv. Martina před adventem jsme očekávali bílého koně, četli jsme si přísloví, pořekadla a tvořili svatomartinské symboly, koníky, husy a podkovy z papíru.

            Tradici svaté Barborky jsme si vysvětlili u třešňového stromu v naší školní zahradě. A teď už jen, aby nám větvičky „barborky“ v odděleních vykvetly a přinesly nám zdraví a hojnost všeho dobrého.

            Mikulášský týden nás také moc bavil a čertů jsme se nebáli. V našich družinkách děti nezlobí a když tak jen malinko.

            Mikulášské tvoření a odpoledne mikulášských  nadílek  si každé oddělení připravilo samo. Ani letos pochůzky svatých Lucií na náměstí nemohly být, připomenuli jsme si jejich tradici hlazení peříčky, aspoň v oddělení.

            A to už jsme byli na krok k Vánocům. Nevyšší čas výzdoby chodeb, oddělení a tříd ŠD. Na krásné výzdobě svým dílem přispěly všechna oddělení. Jak se nám to povedlo, můžete posoudit i Vy rodiče. A to jak mezipatro školní družiny, tak obrázkovou chodbu s andílky, sítě s výtvarnou tvorbou dětí, zimní výzdobu hlavního vchodu školy i stromeček u schodů na nádvoří.

            K adventnímu období neodmyslitelně v naší družině patří vánoční dílničky. Za poslechu a zpěvu koled se v jednotlivých odděleních vyráběly dekorace, dárečky, výrobky z přírodnin, zápichy ze špachtlí a reliéfní práce z big shotu. A také máme rekord nejdelšího vánoční řetězu z papíru. 2. oddělení jím dokázalo obtočit celou třídu.

            Vánoční tvoření nás i děti vždy moc baví a fantazii se meze nekladou. Vznikaly kouzelné výrobky, které zdobí naše oddělení a ty, které si děti odnesou domů, určitě potěšení obdarované.

            Advent je nejen dobou těšení, ale i dobou rozjímání a sebezpytování. I tomu jsme se v našich komunikačních povídáních věnovali. Děláme vše, jak máme a správně? Jak se chovat a jak vycházet s dětmi v kolektivu?  A v tomhle předvánočním čase, si děti odnesly poznání, že nejen dárky dostávat je příjemné, ale i obdarovávat, vyvolává pocit radosti a štěstí.

            V odděleních už jsme postupně započali s vánočními besídkami a rozloučíme se ve středu, jak jinak, než pěknou pohádkou.

Krásné prožití vánočních svátků a do nového roku přejeme hlavně pevné zdraví!

Kolektiv vychovatelek ŠD