Ponožkový den

První jarní den nesouvisí jen s počátkem jara, v tento den se také slaví Světový den Downova syndromu neboli „Ponožkový den“, kdy si právě 21. března lidé po celém světě oblékají každou ponožku jinou. Ponožky otočené patami k sobě totiž připomínají chromozom ve tvaru písmene X, jehož porucha je příčinou tohoto celoživotního onemocnění. Pár odlišných ponožek se tak stal tradičním symbolem tohoto světového dne.

I žáci 3. oddělení školní družiny se zapojili do tohoto projektu a v pondělí 21. března si všichni oblékli na každou nožku jinou ponožku.

Nejdříve jsme se společně podívali na dokument, který nesl název „ Dejte nám šanci“ a poté si povídali o různých handicapech. Vysvětlili si, že všichni nejsme stejní, ale právě rozdíly nás spojují. Tento den jsme propojili i s výtvarnou činností, kde si děti namalovaly svou vlastní ponožku. Závěr projektového dne jsme zakončili četbou z pohádkové knížky Lichožrouti.

Pevně věřím, že si žáci uvědomili, že i my jsme každý jiný, ale každý výjimečný a jedinečný, a proto se bez vzájemného respektu k „jinakosti“ neobejdeme.

Kachtíková Romana, vychovatelka ŠD