Srdce na dlani – výuka biologie člověka s pitvou prasečího srdce

Při hodinách zaměřených na biologii člověka v osmém ročníku se žáci učí trochu netradičním způsobem – a to teoreticky i prakticky. Mnohdy abstraktní pojmy a složité principy fungování lidského těla vidí na vlastní oči. Díky skutečnému vepřovému srdci, které je nejpodobnější tomu lidskému, prozkoumali žáci strukturu jednoho z nejzajímavějších orgánů lidského těla. Poznali jeho jednotlivé části i principy jejich fungování. Při laboratorní práci žáci hledali srdeční chlopně, určovali jednotlivé cévy a zkoumali rozdílnost mezi srdeční síní a komorou. Pomocí videomikroskopu jsme si ukázali histologické preparáty srdeční svaloviny a srdečních chlopní.

Díky velmi názorné hodině žáci získali ucelený pohled na srdce a jeho fungování. V následujících hodinách přírodopisu budeme i nadále zkoumat anatomii člověka pomocí názorných modelů, abychom pochopili zázraky lidského těla…

Mgr. Radka Nedvěd Marjaková