Exkurze 9. ročníků do hornického muzea Landek a geologického muzea prof. Pošepného

Dne 27. 5. 2022 se žáci devátých ročníků zúčastnili exkurze, která navazovala na projekt EU IKAP. Vzdělávací aktivity zajistila Hvězdárna Valašské Meziříčí. Cílem naší exkurze bylo hornické muzeum Landek a VŠB – Geologický pavilon prof. Pošepného v Ostravě.

Prohlédli jsme si podzemní expozici, kterou tvoří kulturní památka Důl Anselm. Prohlídka přiblížila našim žákům, jak se těžilo uhlí v letech 1782 – 1990. Součástí expozice byly i figuríny horníků zachycující podmínky práce v dole. V Expozici důlního záchranářství jsme si mohli prohlédnout historické skvosty i novodobou dýchací a záchranářskou techniku.

Poslední zastávkou naší exkurze byla návštěva Geologického muzea prof. F. Pošepného. Tento geologický pavilon zahrnuje rozsáhlé mineralogické, petrografické a paleontologické sbírky.

Program naší exkurze byl velmi zajímavý. Rozvíjel řadu klíčových kompetencí: k učení, k řešení problémů, komunikativní, sociální a personální. Žáci si zde komplexně propojili své nabyté znalosti z přírodopisu, chemie, fyziky, zeměpisu, ale i matematiky.

Mgr. Radka Nedvěd Marjaková