Exkurze Pevnost poznání

V úterý 10.5.2022 si 4. ročníky ze ZŠ Vyhlídka zpestřily výuku exkurzí v PEVNOSTI POZNÁNÍ v Olomouci. Na žáky čekaly 4 zajímavé expozice s názvy DO HISTORIE, ŽIVÁ VODA, ROZUM V HRSTI a SVĚTLO A TMA. Každá nabízela velmi pestré aktivity, které žáky nejen bavily, ale také ověřovaly jejich znalosti a dovednosti či je naučily něco nového. Žáci si měli možnost obléci dobové uniformy z 18. století, vyzkoušeli si střelbu z makety děla, pod mikroskopem zkoumali rostliny a živočichy, plnili různé zapeklité hlavolamy, podívali se, jak to funguje a vypadá uvnitř mozku, jak vidí oko s poruchou zraku, vytvářeli obrazy formou fosforescence, zvážili se na vesmírné váze, která jim ukázala jejich hmotnost na různých planetách a mnoho dalšího. Nejvíce však děti nadchla možnost nasednout do gyroskopu, přístroje, který umožňoval točení člověkem všemi směry, což mělo evokovat pocity pilota akrobatického letounu. V závěru exkurze zbyl i čas na krátkou návštěvu historického centra Olomouce s jeho památkami, např. s orlojem či Sloupem Nejsvětější Trojice, který je zapsán v seznamu světového dědictví UNESCO.

Mgr. Jirglová, Mgr. Vozihnojová