Vánoce na zámku Kinských

„VÁNOČNÍ ČAS UŽ JE TU ZAS“ – nejen pravdivé tvrzení, ale i název lektorského programu na zámku Kinských, kterého se zúčastnili ve dnech 15. a 16.12.2022 žáci 5. tříd ZŠ Vyhlídka. Při příchodu na nás dýchla vánoční atmosféra v podobě ozdobených stromečků a linula se příjemná vůně vánočního koření. Pozorně jsme poslouchali, co je vlastně advent a jaké zvyky a tradice se s tímto obdobím pojí, nadšeně jsme se zapojili a odpovídali na otázky paní lektorky, kdy se narodil Ježíšek, co znamená „Lucie noci upije a dne nepřidá“, proč chodí Mikuláš s anděly a čerty, co jsou to barborky, atd. Ovoněli jsme si různá koření, pojmenovávali je a vzpomínali, do jakých pochutin se přidávají, připomněli si, jak vypadala štědrovečerní večeře našich předků. Nechybělo ani pečení perníčků, avšak ne jen tak ledajakých – vyzkoušeli jsme si vytlačované z forem, což byl pro všechny velký zážitek! Než se perníky upekly, vytvořili jsme si na ně i vánoční krabičky a plni dojmů a chutí jsme se vraceli zpět do školy.

Mgr. Veronika Vozihnojová a Mgr. Bohdana Jirglová