Meteorologie na hvězdárně ve Valašském Meziříčí

Ve dnech 1. a 3. března 2023 se žáci obou našich devátých tříd vydali na místní hvězdárnu, aby si poslechli odborný výklad na téma meteorologie. Vzhledem k tomu, že součástí hvězdárny je od roku 1957 i meteorologická stanice, jsou zaměstnanci hvězdárny odborníky na počasí a klima na slovo vzatými. Žáci byli formou prezentace a erudovaného výkladu seznámeni s tím, čím se meteorologie zabývá, jaké má odborné názvosloví, které meteorologické jevy jsou důležité pro měření a pozorování. Dále také zjistili, v kterých oborech lidské činnosti je meteorologie, její poznatky a veličiny nezbytné. Nedílnou součástí přednášky se stala také praktická ukázka, kdy žáci viděli, které přístroje – staré i současné – věda o počasí a klimatu využívá.

Věřím, že si žáci odnesli z hvězdárny spoustu nových poznatků a vědomostí, které využijí i ve výuce a možná také ke své budoucí profesní orientaci.

Mgr. Marcela Holubcová