Valašské Velikonoce na zámku Kinských

Jaro je tady a k němu neodmyslitelně patří Velikonoce. Žáci 5. ročníků ZŠ Vyhlídka využili nabídky lektorských programů na zámku Kinských a vydali se o tomto svátku jara zjistit více.

Nejen, že si připomněli lidové zvyky a tradice spojené s jarním obdobím a křesťanstvím, pro které je tento svátek významným, ale měli možnost podělit se také se svými zvyklostmi. Ochutnali, co dobrého se jedlo na zelený čtvrtek, vyzkoušeli si, jaký rámus vydávají řehtačky a dozvěděli se, proč se vlastně řehtalo, inspirovali se krásně upletenými tatary a namalovanými vajíčky. Všichni si také vyrobili Mařenu neboli Moranu, jejíž vynášení a házení do vody symbolizuje smrt zimy a vítání jara. Někteří nelenili a tento zvyk si vyzkoušeli již při procházce kolem řeky Bečvy. Na cestě zpět do školy jsme se nezapomněli podívat na krásnou velikonoční výzdobu u Zámku Žerotínů.

Mgr. Veronika Vozihnojová, Mgr. Bohdana Jirglová