Exkurze do Osvětimi

V pondělí 22. 5. jsme si s našimi deváťáky přivstali. Už v 5 hodin ráno jsme totiž odjížděli od školy na exkurzi do Polska, do Osvětimi. Tato exkurze je na naší škole již každoroční tradicí. Cesta proběhla bez problémů a v 8.30 jsme už začínali s prohlídkou bývalého koncentračního tábora Osvětim a Březinka. V muzeu jsme strávili celkem pět hodin, ve kterých se žáci dozvěděli nejen nejdůležitější informace o těchto táborech z druhé světové války, ale viděli přímo i domy, kde vězni žili, a věci, které tu po nich zůstaly. V těchto 2 koncentračních táborech zemřelo více než 1,5 milionů lidí, zejména Židů. Toto číslo v sobě zahrnuje i nemalé množství obyvatel Čech a Moravy.

V žácích exkurze zanechala silný dojem. Je dobré se o událostech historie nejen učit z knih, ale i vidět na vlastní oči, co se stalo. Jen tak se tyto hrozné věci nemusí v budoucnu opakovat.

Mgr. Lenka Bajerová