Setkání s Jupiterem

Ve středu 12. října jsme se vypravili na návštěvu hvězdárny v našem městě. Program Setkání s Jupiterem, byl určen pro starší děti, a proto se jej zúčastnily děti 1. a 4. oddělení. Na zahradě hvězdárny na nás čekal nafukovací modul planety o průměru 5 m. Děti nesmírně bavilo netradiční pojetí přiblížení 4 měsíců Jupitera. Mohly se vystřídat v obíhání planety Jupiter, jako jeho měsíce: Io, Europa, Ganymed a Callisto. Následovala poutavá produkce o světě planety Jupiter a jeho měsíců s průvodním slovem Ing. Libora Lenžy. Jeho výklad přiblížil dětem poznání těchto nebeských objektů.  Zajímavé bylo i  povídání o živlech, které vládnou na jednotlivých měsících. Fascinující součástí programu, byla před 10 dny pořízená fotografie z povrhu planety Jupiter. To vše jsme mohli shlédnout a vyposlechnout díky projektu NASA s názvem JUNO, která se už několik let věnuje zkoumání planety JUPITER a jejich měsíců.  Poté následovalo v kopuli hvězdárny pozorování, některé děti se u dalekohledu vystřídaly i několikrát. Na závěr za účast dostaly děti památeční záložku s motivem všech objektů z programu. Děti tato akce opravdu nadchla a děkujeme všem průvodcům v hvězdárně, že jsme mohli poodhalit tajemství Vesmíru.

Olga nejedlá, vychovatelka ŠD